Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym a koszty

13 maja 2013 | Ekspert księgowego | Grażyna Sadowska

Wykorzystywanie wynajmowanego lokalu w działalności wiąże się z jego przystosowaniem do potrzeb firmy. Istnieje wiele niejasności dotyczących rozliczenia niezamortyzowanej części poniesionych na to nakładów w rachunku podatkowym

W wyniku zawieranych umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze przedsiębiorstwa często korzystają ze składników majątkowych nienależących do ich majątku. W praktyce działalności gospodarczej powszechnie występującym przykładem jest wynajmowany przez przedsiębiorstwo lokal. Niejednokrotnie podatnicy muszą ponieść nakłady inwestycyjne w celu dostosowania go do potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności.

Brak wyjaśnień w ustawie

Zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT podatnik zalicza do środków trwałych przyjęte do użytkowania inwestycje w obcych środkach trwałych oraz dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych.

Zarówno ustawa o podatku dochodowym, jak i ustawa o rachunkowości, mimo posługiwania się pojęciem inwestycji w obcym środku trwałym, nie definiują go bezpośrednio. W wielu orzeczeniach i interpretacjach podatkowych można natomiast znaleźć zbliżone definicje tego pojęcia. Jak więc rozumieć inwestycje w obcym środku trwałym i jak je odróżnić od remontu? Jakie będą różnice w ujęciu rachunkowym i podatkowym tych dwóch zdarzeń?

Odpowiednie zaklasyfikowanie ponoszonych nakładów inwestycyjnych jest bardzo istotne, ponieważ ujęcie rachunkowe i podatkowe będzie odmienne w obydwu tych sytuacjach.

W przypadku remontu zarachowane koszty obciążają wynik okresu, powiększając kosz- ty podatkowe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament