Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe otwarcie na globalnej szachownicy

13 maja 2013 | Biznes w Afryce | Danuta Walewska
Na mapie widać, które kraje zdecydowały się na trudne reformy i teraz zbierają tego owoce. Niestety, nadal pozostają „guźce”, które nie pojmują znaczenia rozsądej polityki i mądrego zarządzania gospodarką.
źródło: Rzeczpospolita
Na mapie widać, które kraje zdecydowały się na trudne reformy i teraz zbierają tego owoce. Niestety, nadal pozostają „guźce”, które nie pojmują znaczenia rozsądej polityki i mądrego zarządzania gospodarką.

Dla firm z Europy Środkowej i Wschodniej, poza sporadycznymi 
przypadkami, a nawet sukcesami, Afryka pozostaje kontynentem do odkrycia.

Cztery lata temu świat zadziwiła Rwanda. Powodem był jej awans o kilkanaście miejsc w rankingu Doing Business Banku Światowego i Międzynarodowej Korporacji Finansowej – biblii inwestorów.

I nie chodziło wówczas jedynie o to, że inwestorzy mogli bardziej przyjaznym okiem spojrzeć na ten kraj i rozważyć lokowanie w nim pieniędzy. Najważniejszy wniosek z ówczesnej publikacji raportu był taki: warto zainteresować się Afryką. To kontynent wielu możliwości, które jednak starannie wyłapywane są przez inwestorów głównie z krajów rozwijających się, zwłaszcza z Chin, Brazylii, Indii i Rosji. Natomiast na Afrykę nadal bez specjalnego entuzjazmu patrzą potencjalni inwestorzy z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Dla firm z Europy Środkowej i Wschodniej Afryka pozostaje kontynentem do odkrycia.

To nie bułka z masłem

„Tylko tego czasu na odkrycie pozostaje coraz mniej" – ostrzegają autorzy raportu „Afryka–Europa na globalnej szachownicy: Nowe Otwarcie", opublikowanego właśnie przez think tank Central & Eastern Europe Development Institute. Nie mają oni wątpliwości, że na wszystkich, którzy dzisiaj mądrze odkryją Afrykę, czeka sowita nagroda. Afryka się zdecydowanie obudziła, a to przebudzenie jest – ich zdaniem – początkiem długotrwałego okresu wzrostu. I mają wsparcie swojej teorii w ostatnio publikowanych danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament