Ponowna weryfikacja zgłoszenia celnego jest możliwa
Organ jest uprawniony do wznowienia z urzędu postępowania, jeżeli uzyska nową istotną dla sprawy okoliczność faktyczną. Warunek ten spełnia pismo z wynikami dochodzenia wykazującego, że artykuły zadeklarowane jako wyprodukowane w danym państwie w rzeczywistości pochodzą z innego źródła
Tak orzekł WSA w Rzeszowie w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. (I SA/Rz 149/13).
Sprawa dotyczyła spółki importującej towar z Malezji. Organ w trakcie postępowania zweryfikował prawidłowość świadectw pochodzenia towaru na podstawie informacji otrzymanych od władz celnych Malezji. Wskazały one dodatkowo, że świadectwa zostały poddane weryfikacji przez OLAF [Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych].
W związku z tymi informacjami naczelnik urzędu celnego stwierdził, że towary nie korzystają z preferencyjnego pochodzenia, i odmówił spółce prawa do zastosowania stawki zero proc. Organ odstąpił od retrospektywnego zaksięgowania kwot należności, uznając, że strona w zadowalający sposób udowodniła swoje działanie w dobrej wierze. Po upływie kilku miesięcy naczelnik, na podstawie art. 240 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej, wznowił z urzędu postępowanie. Wskazał jako nową okoliczność pismo z Ministerstwa Finansów przekazujące wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez OLAF. Wynikało z niego, że towar zadeklarowany jako pochodzący z Malezji w rzeczywistości pochodził z Chin.
W Malezji nie był przetwarzany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta