Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile trzeba wydać na ciepły dom

13 maja 2013 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak

W 2021 r. nowe domy będą musiały mieć prawie zerowe zużycie energii. Ile trzeba wyłożyć, by móc oszczędzać?

W  nowym rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, zapisane są wszelkie wymagania dotyczące m.in. izolacyjności przegród, konstrukcji i wymagań, jakie muszą być spełnione przez nowe i modernizowane obiekty. Jedną ze znaczących zmian jest zmniejszenie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla ścian. Zmieni się zatem grubość izolacji, jaką należy zastosować.

Więcej na ściany

–  Dziś wymagania dla ścian domu wynoszą 0,3 W/mkw.K, co oznacza konieczność zaizolowania ściany ociepleniem o grubości około 10–12 cm. Od 2014 r. współczynnik ten ma wynosić 0,25 W/mkw.K, a od 2017 roku – 0,023 W/mkw.K, natomiast od 2021 roku – 0,20 W/mkw.K – podpowiada inwestorom Piotr Pawlak, ekspert firmy Rockwool. – Zatem grubość izolacji będzie wzrastać odpowiednio: o 2 cm w 2014 r. o, 4 cm  – w 2017 roku oraz o 5 cm w 2021 roku.

Podobnie będzie to wyglądać w przypadku dachów. Dziś zgodnie z przepisami wystarczy zastosować izolacje o grubości ok. 15...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament