Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agencje nie są nieomylne

13 maja 2013 | Ekonomia | Monika Krześniak Jakub Kurasz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Fundamentalnie nie zgadzam się z uproszczonym podejściem agencji ratingowych – przekonuje prezes BRE Banku Cezary Stypułkowski w rozmowie z Moniką Krześniak i Jakubem Kuraszem.

Rz: Zarząd BRE Banku oprotestował ostatnią decyzję agencji Moody's, obniżającą rating BRE. Co wzbudza największy sprzeciw?

Nasze zastrzeżenia wzbudza sposób traktowania banków z rynków rozwijających się w porównaniu z tymi operującymi w krajach rozwiniętych. W przypadku decyzji dotyczącej BRE Banku nie możemy mieć pretensji o sam fakt obniżenia ratingu, bo zgodnie z metodologią Moody's obniżka oceny spółki matki automatycznie przekłada się na spadek ratingu spółki córki. Fundamentalnie nie zgadzam się z takim uproszczonym podejściem, ale taką publicznie znaną metodologią posługuje się Moody's. To, o co my zabiegaliśmy od blisko dwóch lat, to lepsze odzwierciedlenie własnej siły finansowej banku (bez uwzględnienia wsparcia), a ten rating od 2007 r. się nie zmienił. Taka sytuacja jest nie do przyjęcia i pokazuje utrzymującą się tendencję faworyzowania instytucji finansowych z rynków, na których agencje ratingowe operują i z których wyrosły.

Problem dotyczy więc sposobu działania agencji?

Problem bierze się stąd, że agencji ratingowych jest mało i konkurencja między nimi jest stosunkowo niska. Wskazane byłoby zwiększenie liczby podmiotów prowadzących taką działalność, co nie jest proste. Zatem nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament