Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bałtycka autostrada do wspólnej waluty

13 maja 2013 | Ekonomia | Iwona Trusewicz
Litwa najbardziej zwleka z przyjęciem euro
źródło: Rzeczpospolita
Litwa najbardziej zwleka z przyjęciem euro

Estonii przed przyjęciem euro nie powstrzymał nawet globalny kryzys. W przyszłym roku do strefy dołączy Łotwa, a za dwa lata Litwa.

Trzy bałtyckie tygrysy szybciej  i śmielej sięgają po euro niż Polska. Planowały przystąpić do eurolandu już w 2007 r. Wiedziały, że ich  młode narodowe waluty są słabe, a zyski gospodarkom i podniesienie prestiżu państwom może dać tylko szybkie dołączenie do ekskluzywnego klubu.

Zgodnie z tym planem Estonia i Litwa znalazły się w tzw. poczekalni do euro, czyli tzw. Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (ERM II) w końcu czerwca 2004 r., a Łotwa od 1 stycznia 2005 r. Ich narodowe waluty – lit, łat i korona zostały sztywno powiązane z euro. Wszystko zmierzało w wybranym kierunku, aż nadciągnął globalny kryzys...

Estonia skazana na sukces

Gdy dwa lata temu, w końcu maja, odwiedziłam Estonię, w kraju od pół roku w użyciu było euro. Dla Estończyków problemem nie było pożegnanie z narodową koroną, bo mieli ją u siebie krótko – od uzyskania niepodległości w 1991 r. (wcześniej w kraju, będącym częścią Związku Radzieckiego, używano rubli). Problemem była obawa przed podwyżkami i ewentualnymi kryzysami w innych państwach członkowskich strefy.

I choć na początku podwyżki cen były (inflacja 2011 r. wyniosła 5,1 proc.), a członkowie strefy – najpierw Grecja, potem Hiszpania, a teraz Cypr – wciąż balansują na granicy krachu, to Estonia pokazuje, że tak naprawdę liczy się stabilna i konsekwentnie prowadzona własna polityka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament