Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana nazwy posady to nie powód do zwolnienia

13 maja 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Kula

Przyczyną uzasadniającą rozwiązanie angażu może być m.in. likwidacja stanowiska pracy. Ale biada temu szefowi, który pozornie je eliminuje. W razie pomyłki musi liczyć się z odszkodwowaniem dla zwolnionego lub jego powrotem do firmy

Z likwidacją stanowiska pracy mamy do czynienia wtedy, gdy jest ona podyktowana m.in. dążeniem do usprawnienia pracy czy optymalizacji kosztów np. przy porządkowaniu struktury organizacyjnej w przedsiębiorstwie, zleceniu niektórych zadań firmom zewnętrznym itp. i uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 23 maja 1997 r. (I PKN 176/97)

Podanie przyczyny rozwiązania angażu jest obligatoryjne przy umowach bezterminowych. Zgodnie z art. 30 § 4 k.p. rozwiązując angaż z zatrudnionym na czas nieokreślony, pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie tej umowy. Przyczyna ta powinna być konkretna i rzeczywista >patrz ramka.

Powód konkretny i rzeczywisty

Sąd Najwyższy w wyroku z 21 marca 2001 r. (I PKN 312/00) orzekł, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Ma być ona rzeczywista i konkretna, aby pracownik mógł ocenić, czy wypowiedzenie jest – jego zdaniem – uzasadnione i czy w związku z tym warto podejmować obronę przez wniesienie do sądu pracy odwołania od

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament