Zmiana nazwy posady to nie powód do zwolnienia
Przyczyną uzasadniającą rozwiązanie angażu może być m.in. likwidacja stanowiska pracy. Ale biada temu szefowi, który pozornie je eliminuje. W razie pomyłki musi liczyć się z odszkodwowaniem dla zwolnionego lub jego powrotem do firmy
Z likwidacją stanowiska pracy mamy do czynienia wtedy, gdy jest ona podyktowana m.in. dążeniem do usprawnienia pracy czy optymalizacji kosztów np. przy porządkowaniu struktury organizacyjnej w przedsiębiorstwie, zleceniu niektórych zadań firmom zewnętrznym itp. i uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.
Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 23 maja 1997 r. (I PKN 176/97)
Podanie przyczyny rozwiązania angażu jest obligatoryjne przy umowach bezterminowych. Zgodnie z art. 30 § 4 k.p. rozwiązując angaż z zatrudnionym na czas nieokreślony, pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie tej umowy. Przyczyna ta powinna być konkretna i rzeczywista >patrz ramka.
Powód konkretny i rzeczywisty
Sąd Najwyższy w wyroku z 21 marca 2001 r. (I PKN 312/00) orzekł, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Ma być ona rzeczywista i konkretna, aby pracownik mógł ocenić, czy wypowiedzenie jest – jego zdaniem – uzasadnione i czy w związku z tym warto podejmować obronę przez wniesienie do sądu pracy odwołania od
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta