Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć internetowy zakup licencji

13 maja 2013 | Ekspert księgowego | Karolina Strankowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nabycie w serwisie www. praw do publikacji zdjęć od zagranicznego kontrahenta to import usług. Firma musi odprowadzić od tej transakcji należny VAT

W dobie dużej konkurencji oraz potężnej podaży dóbr i usług każdy przedsiębiorca pragnie wyróżnić się z tłumu podobnych jednostek. Coraz częściej podmioty gospodarcze stawiają na budowanie dobrego wizerunku firmy za pomocą stron internetowych czy folderów promocyjnych. Dzisiaj samo posiadanie własnej strony www nie jest niczym szczególnym, dlatego zaczęto zwracać większą uwagę na jej oprawę graficzną. W tym celu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup licencji na publikację zdjęć od profesjonalnych fotografów.

Z pozoru prosta czynność może powodować różne konsekwencje podatkowe u nabywającego licencję. Sprawa jest dość klarowna, jeśli nabywamy licencję od osoby fizycznej czy prawnej, mającej siedzibę bądź stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Problemy zaczynają się, gdy sprzedawcą usługi jest kontrahent zagraniczny, a dodatkowo licencja została zakupiona za pomocą karty kredytowej przez Internet.

Produkty w formie cyfrowej

Ustalając, czy internetowy zakup licencji na publikację fotografii jest zaliczany do usług elektronicznych, należy sięgnąć do rozporządzenia wykonawczego Rady UE, do którego odsyła ustawodawca w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament