Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oswoić opcje, swapy i warranty

13 maja 2013 | Ekspert księgowego | Marek Wojciechowski
 Marek  Wojciechowski wiceprezes zarządu PKF  Audyt Sp. z o.o.,  biegły rewident
źródło: Rzeczpospolita
Marek Wojciechowski wiceprezes zarządu PKF Audyt Sp. z o.o., biegły rewident
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Spółki, których sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu, do wyceny instrumentów finansowych mogą stosować tylko przepisy ustawy o rachunkowości

Jednym z najbardziej złożonych, a nawet kontrowersyjnych elementów rachunkowości są instrumenty finansowe. Sprawiają one wiele problemów interpretacyjnych zarówno sporządzającym sprawozdania, jak i ich odbiorcom. Wynika to z faktu, że w ustaleniu wartości instrumentów finansowych na szeroką skalę stosuje się modele wyceny do tzw. wartości godziwej, które – bazując na określonych szacunkach – cechują się znaczną zmiennością, wpływającą na wynik finansowy jednostki.

Ponadto, w zależności od celu posiadania instrumentu finansowego, może on być inaczej klasyfikowany przez różne podmioty. To z kolei wpływa zarówno na prezentację pozycji w sprawozdaniu finansowym, jak i na jego dalszą wycenę.

Definicyjnie instrument finansowy jest to każdy kontrakt, który skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej jednostki i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej jednostki. Najprostszym przykładem pierwszej sytuacji są pożyczki (aktywo pożyczkodawcy /zobowiązanie pożyczkobiorcy), a drugiej – wydane akcje (aktywo kupującego akcje/kapitał dla jednostki emitującej).

Obowiązki posiadaczy instrumentów finansowych związane ze sprawozdawczością bilansową regulują międzynarodowe standardy rachunkowości >patrz tabela poniżej.

W przypadku jednostek sporządzających sprawozdanie finansowe według polskich standardów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament