Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przedsiębiorca płaci więcej

13 maja 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Właściciel sklepu lub osiedlowego punktu usługowego we wspólnocie mieszkaniowej poniesie znacznie większe koszty za swój lokal niż posiadacz mieszkania

Przedsiębiorca ponosi wydatki związane z utrzymaniem swojego lokalu użytkowego oraz pokrywa koszty zarządu nieruchomością wspólną w formie bieżących opłat. Mówi o tym art. 12 ustawy o własności lokali.

Uwaga! Nie ma znaczenia, że właściciel nie korzysta np. z klatki schodowej czy windy, ponieważ wejście do sklepu jest oddzielne z ulicy. I tak musi płacić jako współwłaściciel nieruchomości.

Proporcjonalnie do udziałów

Zaliczkę płaci się odpowiednio do swoich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym większa jest i opłata czynszowa. Oznacza to, że właściciele większych lokali płacą więcej.

Uwaga! Sami właściciele decydują, ile będą płacić zaliczki. W tym celu podejmują uchwałę. W dużych wspólnotach mieszkaniowych (osiem i więcej lokali) głos decydujący ma większość. Głosuje się bowiem udziałami, a za uchwałą muszą się opowiedzieć właściciele dysponujący przynajmniej 51 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zaliczki płaci się przez cały rok kalendarzowy, a po jego zakończeniu każdy właściciel powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (z wyszczególnieniem wydatków), a także czy wpłacone kwoty były wystarczające. W przypadku niedopłaty ma się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament