Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot jest przychodem

13 maja 2013 | Ekspert księgowego | Grażyna Sadowska

Najemca może odzyskać wydatki poniesione na modernizację użytkowanego pomieszczenia. Jeżeli niezamortyzowaną część inwestycji zaliczył do kosztów, to będzie musiał od otrzymanej kwoty odprowadzić daninę

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, że po zakończonym okresie wynajmowania środka trwałego (np. lokalu) przedsiębiorcy zostają zwrócone (w całości lub w części) wydatki poniesione na jego modernizację.

W sytuacji, gdy podatnik zlikwidował w księgach rachunkowych inwestycję w obcym środku trwałym oraz jego niezamortyzowaną część zaliczył w koszty uzyskania przychodów, a następnie w wyniku negocjacji z właścicielem lub np. z nowym najemcą lokalu, udało mu się odzyskać całość lub część wydatków, powinien on wartość zwróconych nakładów inwestycyjnych zaliczyć do przychodów podatkowych.

Natomiast, jeżeli podatnik nie zaliczył nieumorzonej wartości inwestycji w obcym środku trwałym do kosztów uzyskania przychodów, to zwrócone wydatki w rachunku podatkowym powinny zostać wyłączone z opodatkowania.

Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament