Wielki boom w Afryce
Jean-Michel Severino, Emilie Debled Według „The Economist” sześć z dziesięciu najszybciej rosnących krajów leży właśnie na tym kontynencie – podkreślają eksperci.
Afryka przeżywa okres bezprecedensowego wzrostu. Średnie zadłużenie zagraniczne kontynentu spadło z 63 proc. PKB w 2000 r. do 22,2 proc. w roku 2012, a przeciętna inflacja wynosi 8 proc., choć jeszcze w 2000 r. sięgała 15 proc. Pozytywny trend prawdopodobnie się utrzyma, gdyż ten region świata zawdzięcza lepsze warunki handlu i stopniowy wzrost konsumpcji krajowej strukturalnym czynnikom geograficznym i demograficznym, takim jak wzrost eksportu. Jednak przed rządami wielu państw Afryki wciąż stoi niejedno poważne wyzwanie, bo w każdym kraju sytuację kształtują inne warunki. Gospodarcze charakterystyki poszczególnych państw bardzo się różnią, w zależności np. od tego, czy kurs waluty jest usztywniony czy płynny i jakie surowce naturalne występują na jego terenie.
Potencjał Afryki przyciągnął już uwagę zagranicznych inwestorów, którzy przyłożyli się do dynamicznego wzrostu wydatków inwestycyjnych. W latach 2008–2011 subsaharyjska część kontynentu otrzymała średnio 4,4 proc. wszystkich funduszy inwestowanych w krajach rozwijających się i 3,1 proc. wydatków inwestycyjnych. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Afryce rosną już od początku XXI w., w latach 2000–2010 zwiększyły się pięciokrotnie. Jednak zagraniczni inwestorzy wciąż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta