Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wielki boom w Afryce

13 maja 2013 | Biznes w Afryce
źródło: Archiwum

Jean-Michel Severino, Emilie Debled Według „The Economist” sześć z dziesięciu najszybciej rosnących krajów leży właśnie na tym kontynencie – podkreślają eksperci.

Afryka przeżywa okres bezprecedensowego wzrostu. Średnie zadłużenie zagraniczne kontynentu spadło z 63 proc. PKB w 2000 r. do 22,2 proc. w roku 2012, a przeciętna inflacja wynosi 8 proc., choć jeszcze w 2000 r. sięgała 15 proc. Pozytywny trend prawdopodobnie się utrzyma, gdyż ten region świata zawdzięcza lepsze warunki handlu i stopniowy wzrost konsumpcji krajowej strukturalnym czynnikom geograficznym i demograficznym, takim jak wzrost eksportu. Jednak przed rządami wielu państw Afryki wciąż stoi niejedno poważne wyzwanie, bo w każdym kraju sytuację kształtują inne warunki. Gospodarcze charakterystyki poszczególnych państw bardzo się różnią, w zależności np. od tego, czy kurs waluty jest usztywniony czy płynny i jakie surowce naturalne występują na jego terenie.

Potencjał Afryki przyciągnął już uwagę zagranicznych inwestorów, którzy przyłożyli się do dynamicznego wzrostu wydatków inwestycyjnych. W latach 2008–2011 subsaharyjska część kontynentu otrzymała średnio 4,4 proc. wszystkich funduszy inwestowanych w krajach rozwijających się i 3,1 proc. wydatków inwestycyjnych. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Afryce rosną już od początku XXI w., w latach 2000–2010 zwiększyły się pięciokrotnie. Jednak zagraniczni inwestorzy wciąż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament