Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzinny biznes przed rewolucją

13 maja 2013 | Ekonomia | Anita Błaszczak
Problem z sukcesją to światowy problem. Według Boston Consulting Group choć 80 proc. właścicieli rodzinnych firm wierzy, że biznes przejmie młode  pokolenie, to tylko ok. 15 proc. ma plan sukcesji.
źródło: Rzeczpospolita
Problem z sukcesją to światowy problem. Według Boston Consulting Group choć 80 proc. właścicieli rodzinnych firm wierzy, że biznes przejmie młode pokolenie, to tylko ok. 15 proc. ma plan sukcesji.

Nadchodzi fala pokoleniowych zmian w firmach tworzonych po transformacji. Ta dla nich szansa i wyzwanie.

– Większość właścicieli rodzinnych firm na razie  odsuwa od siebie kwestię sukcesji. W wielu rodzinach jest ona tematem tabu, bo kojarzy się ze spadkiem,  śmiercią. Jednak w perspektywie  pięciu – dziesięciu lat będzie to bardzo ważne zagadnienie w tysiącach polskich przedsiębiorstw – twierdzi Katarzyna  Gierczak-Grupińska, członek zarządu   prezes Fundacji  Firmy Rodzinne. Liczy, że w popularyzacji  sukcesji  pomoże  alians fundacji z globalną Family Business Network, który ułatwi polskim przedsiębiorcom dostęp do  doświadczeń  i kontaktów ze świata.

Co prawda już teraz mogą  oni  korzystać  z   krajowych przykładów sukcesji,  choćby w firmie Blikle  czy  grupie meblarskiej Vox.  Obie firmy chętnie dzielą się swymi doświadczeniami, podobnie jak  hotelarska rodzina Łapaj, gdzie od dwóch lat  założyciele firmy i ich dzieci przygotowują się  do  przekazania przywództwa w biznesie,  wprowadzając   młode pokolenie w zarządzanie firmą.

Zapewnić byt rodziny

– Chociaż   w rozmowach o sukcesji przedsiębiorcy często  koncentrują się na kwestiach majątkowych i biznesowych, chodzi tu  o  coś więcej niż tylko o  przekazanie majątku. Kluczowe  jest przekazanie przywództwa. Do tego muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament