Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprawdzi ciebie i twoje zarobki bank, zanim da kredyt

13 maja 2013 | Nieruchomości | gb
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Jeśli zadłużasz się na mieszkanie, powinieneś mieć oszczędności przynajmniej na pół roku życia bez pracy.

Czy jeśli ktoś nosi się z zamiarem kupna mieszkania na kredyt w najbliższym czasie, rzeczywiście powinien obawiać się, że w przyszłym roku będzie trudniej o finansowanie, więc lepiej zadłużyć się jeszcze w br.?

Michał Krajkowski: Ostatnie miesiące, głównie za sprawą niższych stóp procentowych, przyniosły poprawę sytuacji potencjalnych kredytobiorców. Od lipca 2012 roku wskaźnik WIBOR 3-miesięczny spadł o ponad 2 punkty procentowe. To przełożyło się na wzrost zdolności kredytowej nawet o kilkanaście procent. Zatem w porównaniu z sytuacją sprzed roku dostępne kwoty wzrosły nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niskie stopy procentowe będą utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy i przyszły rok nie powinien przynieść żadnych zmian w tym zakresie.

Zmiany prawdopodobnie nastąpią w regulacjach bankowych wynikających z Rekomendacji S. Zgodnie z propozycją Komisji Nadzoru Finansowego każdy, kto będzie chciał zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości od stycznia 2014 roku, będzie musiał posiadać minimum 10 procent wkładu własnego. Oznacza to, że osoby nieposiadające wystarczających środków własnych, o kredyt muszą starać się jeszcze w tym roku.

Które banki liczą zdolność kredytową klienta najłagodniej? Co biorą pod uwagę?

Liczenie zdolności kredytowej to przede wszystkim zestawienie dochodów oraz dotychczasowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament