Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawodawca prawidłowo implementował dyrektywę

13 maja 2013 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Krzysztof Gratka menedżer w Accreo Sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Gratka menedżer w Accreo Sp. z o.o.

Spółka komandytowo-akcyjna – w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – jest spółką osobową, a nie kapitałową, i jako taka nie korzysta ze zwolnienia

We wniosku o interpretację spółka komandytowo-akcyjna (SKA) wyjaśniła, że zamierza podwyższyć kapitał zakładowy. Jeden z jej akcjonariuszy (osoba fizyczna) wniesie do niej, tytułem aportu, akcje innej spółki komandytowo-akcyjnej oraz spółki akcyjnej i udziały spółki z o.o.

Wnioskodawczyni oświadczyła, że akcje spółki komandytowo-akcyjnej i akcyjnej, które otrzyma jako aport, będą zapewniały nie mniej niż 51 proc. praw głosu na walnym zgromadzeniu tych podmiotów. Zapytała, czy z tytułu tych operacji będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jej zdaniem nie, bo będą one kwalifikowane jako tzw. wymiana udziałów, która nie podlega opodatkowaniu PCC. Zdaniem spółki, że w określonej przez ustawodawcę sytuacji podatkowi nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament