Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższe koszty dla twórców tylko poza firmą

13 maja 2013 | Prawo | Przemysław Wojtasik
Grzegorz Gębka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Grzegorz Gębka

PIT | Fiskus twierdzi, że osoba uzyskująca przychody z praw majątkowych nie może ich rozliczać tak jak przedsiębiorca. Ma za to prawo do 50 proc. kosztów.

Jeśli wykonujemy twórczą pracę, przysługują nam podwyższone koszty uzyskania przychodów. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na podatku. Z dwoma zastrzeżeniami. Po pierwsze, od 1 stycznia obowiązuje limit tych kosztów. Po drugie, nie mogą ich stosować przedsiębiorcy.

Przekonał się o tym inżynier, który zajmuje się projektowaniem sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych. Efektem jego prac są opisy i rysunki techniczne. Każdy projekt jest indywidualny i niepowtarzalny, co pozwala na uznanie go za przedmiot prawa autorskiego. Za przeniesienie praw autorskich otrzymuje wynagrodzenie. Zapytał fiskusa, czy może obniżyć przychód o 50-proc. koszty, jeśli projekty wykonuje jako przedsiębiorca i za swoje usługi wystawia fakturę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament