Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ograniczać ryzyko

13 maja 2013 | Ekonomia | Kinga Żelazek
Małe i średnie firmy chętnie korzystają z bankowości elektronicznej
źródło: Rzeczpospolita
Małe i średnie firmy chętnie korzystają z bankowości elektronicznej

Jest kilka sposobów redukcji ryzyka kursowego. Warto je poznać, aby opracować skuteczną strategię zabezpieczeń.

Firmy, które rozliczają się z kontrahentami w walutach obcych, narażone są na ryzyko kursowe. Niekorzystne zmiany cen walut mogą negatywnie odbić się na wynikach. Przykładowo osłabienie złotego powoduje, że rosną koszty importowanych produktów. Z kolei umocnienie negatywnie wpływa na wyniki finansowe eksporterów, ponieważ maleją ich wpływy. Jednym słowem przedsiębiorca, który chce, aby jego firma osiągała przewidywalne wyniki, powinien zabezpieczać się przed tym ryzykiem. Eksperci uważają, że brak strategii zabezpieczeń to niebezpieczna gra z rynkiem.

Strategia ochrony

– Pierwszym krokiem w firmie, która decyduje się na zabezpieczanie ryzyka kursowego, powinno być stworzenie polityki zarządzania ryzykiem rynkowym. Powinna odpowiadać na pytania, w jaki sposób firma redukuje ryzyko, za pomocą jakich instrumentów i jak rozkłada w czasie działania zabezpieczające – wyjaśnia Jacek Jurczyński, wicedyrektor Departamentu Sprzedaży Rynków Finansowych w BRE Banku.

Taką strategię powinien opracować zarząd firmy wraz z działem handlowym i finansowym. Pomóc mu w tych działaniach może firma doradcza, a także – chociaż w mniejszym zakresie – eksperci z banków.

– Wybór transakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament