Nauki od Niemców i Anglików
Na przełomie XIX i XX wieku do rywalizacji o dominację w Azji Wschodniej włączyła się Japonia. Restauracja Meiji z 1868 roku położyła kres władzy szogunów i zapoczątkowała centralizację kraju. W ciągu trzech dekad państwo przeobraziło się z izolowanego od świata feudalnego skansenu w coraz sprawniej funkcjonującą machinę, dysponującą błyskawicznie rozwijającą się gospodarką i armią.
Japończycy oparli się nie tylko na technologiach i wzorcach z Zachodu, ale także ściągali zagranicznych doradców i instruktorów. Kształcili specjalistów w renomowanych akademiach wojskowych i uczelniach cywilnych na świecie.
Gen. Iwao Oyama (ur. 1842), twórca nowoczesnej armii cesarskiej, jej wódz naczelny w wojnie z Rosją, w czasie konfliktu prusko-francuskiego lat 1870 – 1871 był obserwatorem przy sztabie pruskim, później kształcił się we Francji i Szwajcarii. Wiceadmirał Sotokichi Uryu (ur. 1857), uczestnik bitew pod Czemulpo i Cuszimą, w latach 1875 – 1881 studiował w amerykańskiej Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis. Admirał Heihachiro Togo (ur. 1842), zanim spłynęła na niego chwała pogromcy Rosjan, z doskonałą znajomością języka angielskiego ukończył rodzimy Korpus Morski Kadetów, a następnie studiował w Cambridge i poznawał tajniki brytyjskiej marynarki wojennej.
Niezwykły był fanatyzm Japończyków, uwielbienie dla cesarza i powszechne podporządkowanie się polityce dworu i rządu. Symboliczną postacią był tu generał Maresuke Nogi (ur. 1849), który w czasie antycesarskiego buntu Saigo Takamori w 1877 roku chciał popełnić rytualne samobójstwo, kiedy jego oddział utracił w walce sztandar. Na szczęście cesarz odwiódł go od tego i ponoć gnębiły go do końca życia wyrzuty sumienia. Od tej pory związał swój los z władcą Japonii. W czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta