Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Robić rzeczy raz a dobrze

31 grudnia 2010 | Eko+
Ambasador Republiki Haiti  w Rzymie Geri Benoit-Belnowski podczas wizyty w Polsce, marzec 2010 r.
źródło: PAP
Ambasador Republiki Haiti w Rzymie Geri Benoit-Belnowski podczas wizyty w Polsce, marzec 2010 r.
Międzynarodowe spotkanie w ambasadzie Haiti w Rzymie: „Something Must Change: A Technical Meeting For Haiti”, lipiec 2010 r.
źródło: FPM
Międzynarodowe spotkanie w ambasadzie Haiti w Rzymie: „Something Must Change: A Technical Meeting For Haiti”, lipiec 2010 r.
Prezydent Haiti René Préval  z żoną  Geri Benoit  w Hawanie, kwiecień 2000 r.
źródło: AFP
Prezydent Haiti René Préval z żoną Geri Benoit w Hawanie, kwiecień 2000 r.

O pomocy dla Haiti, polskich legionistach w Cazale i o tym, do czego się przydają wybiegi mody – z Geri Benoit-Belnowski rozmawia Aleksandra Auleytner

Właśnie mija rok od trzęsienia ziemi, które zniszczyło ogromną część Haiti. Pomimo dwóch konferencji międzynarodowych w sprawie pomocy dla Haiti, które odbyły się w marcu w Nowym Jorku i maju br. w Santo Domingo, gdzie poszczególne rządy zobowiązały się do wypłaty łącznie prawie 10 mld dolarów na odbudowę kraju – do dziś wypłacono je w niewielkim procencie.Dodatkowo większość inicjatyw związanych z odbudową kraju, finansowanych ze środków, które już dotarły na Haiti, spotyka się z lokalnymi barierami administracyjnymi i biurokratycznymi. Największy problem stanowią nieuregulowane kwestie własności nieruchomości. W kraju, gdzie od stycznia br. 1,5 mln ludzi koczuje w miasteczkach namiotowych, brak regulacji w tym zakresie powoduje kompletny paraliż, jeżeli chodzi o wyburzanie zawalonych po trzęsieniu ziemi budynków i wznoszenie nowych. Z drugiej stron, uchwalenie nowych przepisów o pozwoleniach na budowę spowodowało, że proces inwestycyjny znacząco się wydłużył.

Początkowy entuzjazm Haitańczyków związany z obiecaną pomocą finansową przerodził się w zniechęcenie, spotęgowane epidemią cholery, która pochłonęła już 2000 ofiar. Niezadowolenie Haitańczyków podsycają też niejasne wyniki wyborów prezydenckich zakwestionowane przez ONZ i USA.Brak środków oraz kłopoty administracyjno-prawne stoją na przeszkodzie wyjściu poza fazę doraźnej pomocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8816

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament