Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy będzie mniej tajemnic państwowych

31 grudnia 2010 | Prawo | Marek Domagalski

Katalogi tajemnic zastąpią ich elastyczne definicje. Mniej ma być informacji niejawnych, ale dopiero praktyka pokaże, czy tak się stanie

2 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie informacji niejawnych z 5 sierpnia 2010 r., która zastąpi ustawę z 1999 r. wzorowaną na starych już wtedy rozwiązaniach NATO. W ciągu dziesięciu lat nastąpił też ogromny postęp technologiczny.

Pod unijną prezydencję

Dodatkowy impuls do zmian wynika z tego, że w 2011 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE, co stawia przed nią wiele wyzwań, w tym dostosowanie systemu ochrony informacji niejawnych do reguł i praktyki Unii.

– Stara ustawa mechanicznie przyjmowała natowskie regulacje i była trudna do stosowania – potwierdza dr Zbigniew Rau, były wiceminister spraw wewnętrznych.

Nowa ustawa rezygnuje z podziału na tajemnicę państwową i służbową (nie ma go w NATO czy UE) i rozbudowanych wykazów informacji niejawnych – na rzecz nowych definicji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8816

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament