Irlandzka bajka
Na wodzie pisane... opowieści marynistyczne z Polski i ze świata
W kwietniu 1938 roku Wielka Brytania zawarła z Irlandią Południową porozumienie kończące długotrwałą wojnę ekonomiczną między tymi państwami. Na jego mocy Brytyjczycy przekazali Irlandii trzy bazy morskie nad Atlantykiem, tak zwane porty traktatowe, przyznane Royal Navy w 1921 r., i zrezygnowali z praw do korzystania z nich. „Pod wieloma względami ze strony Brytanii był to akt dobrej woli – powiada John O’Beirne Ranelagh w „Historii Irlandii” (Bellona, Marabut, Warszawa-Gdańsk 2003). – Rezygnując ze swych praw i wspaniałomyślnie ograniczając żądania, Brytania zrobiła ważny krok w stronę zaskarbienia sobie przyjaźni Irlandii Południowej”. Ta wspaniałomyślność miała jednak swą cenę, i to wysoką.
We wrześniu 1939 r. Eamon de Valera, irlandzki taoiseach (premier), ogłosił neutralność, której oficjalnym powodem miał być przedłużający się podział kraju. W istocie irlandzka opinia publiczna niezmiennie była antybrytyjska i gdyby Irlandia przystąpiła do wojny, premier wraz z rządzącą partią Fianna Fail miałby ogromne trudności wewnętrzne. Ale oto tuż po wybuchu wojny Dublin odmówił Londynowi prawa do korzystania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta