Od limuzyny nie warto naliczać odpisów umorzeniowych
Maksymalne obniżenie stawki amortyzacyjnej może być szczególnie korzystne w przypadku samochodu osobowego o wartości początkowej przekraczającej 20 tys. euro
Co prawda zmniejsza to koszty uzyskania przychodu w czasie jego eksploatacji, ale uwzględniając opodatkowanie sprzedaży, jest opłacalne.
Fiskus nie lubi drogich aut
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od jego wartości przewyższającej równowartość 20 tys. euro. Kwotę tę przeliczamy na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
Zatem samochód ten powinien być amortyzowany od jego wartości początkowej, ale część odpisów nie będzie kosztem uzyskania przychodów.
Jak i kiedy amortyzujemy
Do ewidencji należy przyjąć wartość początkową ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT (art. 22g ust. 3 ustawy o PIT), czyli według ceny nabycia.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na nabycie środków trwałych. Wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 (22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), są jednak kosztem podatkowym w razie odpłatnego zbycia środków trwałych (bez względu na czas ich poniesienia)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta