Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podejmuje się decyzje o stopach procentowych

31 grudnia 2010 | Bank banków | Łukasz Wilkowicz
Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej,  na których podejmowane są decyzje  w sprawie oficjalnych stóp procentowych, odbywają się  za zamkniętymi drzwiami
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, na których podejmowane są decyzje w sprawie oficjalnych stóp procentowych, odbywają się za zamkniętymi drzwiami
Rada Prezesów EBC to jeden z najliczniejszych organów ustalających wysokość stóp procentowych
źródło: AP
Rada Prezesów EBC to jeden z najliczniejszych organów ustalających wysokość stóp procentowych

Ustalanie wysokości stóp to skomplikowany proces. Zazwyczaj zajmują się tym specjalne kolegialne organy banków

Stopy procentowe to podstawowy instrument, za pomocą którego banki centralne wpływają na sytuację w gospodarce (pisaliśmy o tym obszernie tydzień temu). Ale kto i w jaki sposób podejmuje decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych?

W Polsce w latach 90. odpowiadał za to osobiście prezes Narodowego Banku Polskiego. Formalnie decyzje były podejmowane jednoosobowo. W praktyce prezes korzystał z materiałów przygotowywanych przez departamenty analityczne banku centralnego. Na samą decyzję poważny wpływ mieli członkowie zarządu NBP. Ostatecznie jednak to sam szef banku centralnego wyznaczał poziom stóp procentowych.

Sytuacja zmieniła się w 1998 roku. Rok wcześniej uchwalona została nowa konstytucja, która w istotny sposób wpłynęła na funkcjonowanie banku centralnego w naszym kraju. Zgodnie z nią:

∑ Podstawowym celem działania banku centralnego jest stabilność cen. Bank centralny może wspierać rząd w staraniach dotyczących wzrostu koniunktury, ale tylko wtedy, gdy nie zagraża to głównemu celowi NBP.

∑ Bank centralny nie może finansować deficytu budżetowego.

∑ Oprócz prezesa i zarządu NBP wprowadzono nowy organ – Radę Polityki Pieniężnej.

To właśnie na Radzie Polityki Pieniężnej spoczęła odpowiedzialność za ustalanie wysokości stóp procentowych. Od wejścia w życie nowej ustawy o NBP zarząd banku centralnego miał tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8816

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament