Zwołanie obrad organu spółki wymuszone grzywną
Akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego albo połowę głosów w spółce mogą domagać się nadzwyczajnego walnego zgromadzenia
Zarząd, który odmawia zwołania walnego zgromadzenia w sposób wskazany w art. 4011 kodeksu spółek handlowych, może być ukarany grzywną.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 grudnia 2010 r. (III CZP 96/10).
Większościowy decyduje
Prawo do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia gwarantuje większościowym akcjonariuszom stosunkowo nowy, bo obowiązujący od 3 sierpnia 2009 r., art. 399 § 3 k.s.h. Z tą datą wszedł też w życie wspomniany art. 4011 k.s.h., określający sposób zwoływania takiego organu spółki publicznej, tj. spółki, której akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym.
Z nowego uprawnienia chciał skorzystać większościowy akcjonariusz GPPI SA – Zakłady Dziewiarskie Mewa SA, dysponujący 53,37 proc. ogólnej liczby głosów. Do zwołania tego gremium nie doszło, bo zarząd odmówił zamieszczenia ogłoszenia przewidzianego w art. 4021 k.s.h.
W tym stanie rzeczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta