Liczy się moment zakończenia prac
Gdy podatnik uzyska przeświadczenie, że ma już prawo rozliczyć się z klientem, któremu udzielał porad, powinien dokonać rejestracji dla celów VAT. Dopiero wtedy cała jego sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu i fakturowaniu.
Gdy podatnik wykona jednorazową poradę, to wiadomo, że musi rozliczyć od niej podatek należny i dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny. Co do zasady powinien to uczynić przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej.
Faktyczna realizacja
Natomiast kiedy jest zawierana umowa na doradztwo, które będzie trwało dłużej, to należałoby uznać, że ani samo zawarcie umowy, ani nawet rozpoczęcie jej wykonywania nie oznacza jeszcze, że podatnik utracił status podatnika zwolnionego. Finalnie bowiem może nie dojść do zakończenia usługi, a zatem nie będzie także podstawy do jej zafakturowania. Dopiero w momencie, gdy podatnik uzyska przeświadczenie, że będzie miał prawo rozliczyć usługę z klientem, zaistnieje przesłanka do dokonania rejestracji dla celów VAT, a od momentu zakończenia usługi, podlegającej rozliczeniu z klientem, co do zasady cała „sprzedaż" podatnika łącznie z tą usługą podlegać będzie opodatkowaniu (i fakturowaniu).
Jednolite stanowisko fiskusa
Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta