Godziny w okresie rozliczeniowym
GRAFIKI | Średnio w tygodniu pełnoetatowiec może pracować nie więcej niż 40 godzin, a na dzień – 8 godzin. Nie oznacza to jednak, że ta norma ogranicza szefa każdego dnia i tygodnia.
Okresy rozliczeniowe to przedziały czasu, w których praca zatrudnionej osoby powinna zostać zrównoważona (wyrównana) w taki sposób, aby zostały zachowane:
- wymiar czasu pracy (norma dobowa oraz przeciętna norma tygodniowa wraz z godzinami nadliczbowymi) oraz
- przeciętna tygodniowa liczba dni pracy przewidziana w k.p. (wraz z godzinami nadliczbowymi).
Jeżeli tak się nie stanie (czas pracy pracownika w okresie rozliczeniowym przewyższy wymiar wynikający z przepisów), pracodawca ma obowiązek wypłacić dodatek do pensji.
Średnio na tydzień
W zakresie okresu rozliczeniowego rozlicza się przede wszystkim:
- uśrednioną normę tygodniową godzin pracy (przeciętnie 40 godzin na tydzień),
- liczbę dni pracy w taki sposób, aby zachować przeciętną 5 dni roboczych na tydzień,
- uśrednioną liczbę godzin nadliczbowych (maksymalnie przeciętnie 8 na tydzień),
- dni wolne za pracę w niedziele i święta oraz w dni będące dniami wolnymi wynikającymi z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Przykład
Za dużo nadgodzin
W zakładzie stosowany jest 4-tygodniowy okres rozliczeniowy. W jego trakcie pracownik może przepracować łącznie 32 godziny nadliczbowe. Wynika to z tego, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta