Ponad wymiar dobowy lub tygodniowy
ANALIZA | To, kiedy zostaje przekroczona norma czasu pracy i jak należy zrekompensować nadpracowane godziny, zależy od stosowanego systemu i długości okresu rozliczeniowego.
Pracą w godzinach nadliczbowych jest ta wykonywana ponad:
- obowiązujące podwładnego normy czasu pracy, a także
- ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego daną osobę systemu i rozkładu czasu pracy.
Z przepisów wynikają dwa ujęcia pracy w nadgodzinach – jako nadgodziny średniotygodniowe lub dobowe.
Rozliczenie na koniec...
Nadgodziny średniotygodniowe można ustalić dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Wynikają one z przekroczenia normy stanowiącej pełny, tygodniowy wymiar czasu pracy (40 godzin), które to przekroczenie nie zostało wcześniej zaliczone do nadgodzin dobowych. Przekroczenie takie może wystąpić najczęściej w tych systemach czasu pracy, które przewidują możliwość stosowania różnej dobowej liczby godzin pracy (przedłużenia i wyrównania czasu pracy w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego).
...ale i codziennie
Nadgodziny dobowe zazwyczaj powstają po przekroczeniu normy czasu pracy (8 godzin). Niekiedy jednak wystąpią dopiero po przekroczeniu przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy.
Przykład
Dłużej niż w planie
Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy ma zaplanowaną – zgodnie z harmonogramem czasu pracy w danym dniu – pracę 10-godzinną. Musiał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta