Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób przygotować się do inwentaryzacji rocznej

30 września 2013 | Ekspert księgowy
Kiedy inwentaryzować poszczególne aktywa i pasywa
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy inwentaryzować poszczególne aktywa i pasywa

PROCEDURY | Firma może opracować instrukcję inwentaryzacyjną samodzielnie, przy wykorzystaniu dotychczasowej praktyki lub w oparciu o wzory dostępne w literaturze fachowej. Musi być jednak dostosowana do potrzeb i specyfiki danej jednostki.

Ewa Penszkal

Inwentaryzacja majątku jest bardzo istotnym elementem rachunkowości jednostki, uregulowanym w zakresie metod i terminów w ustawie z  29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 330 ze zm.; dalej: uor). Ustawa nie zawiera niestety ani szczegółowych uregulowań dotyczących sposobu przeprowadzenia inwentaryzacji, ani konkretnych rozwiązań dotyczących problemów, jakie mogą się pojawić w jej toku.

Celem prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji jest potwierdzenie istnienia, przydatności oraz wyceny składników aktywów i pasywów bilansu. Aby rzetelnie odzwierciedlić w księgach rachunkowych wartość majątku do inwentaryzacji, należy się odpowiednio przygotować.

Co prawda odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji spoczywa na kierowniku jednostki, jeżeli jednak obowiązki te zostaną powierzone innej osobie za jej pisemną zgodą, to kierownik jednostki odpowiada jedynie z tytułu nadzoru. Ze względu na brak realnej możliwości kontroli całego procesu przez jedną osobę kierownik jednostki powinien zadbać o określenie w zasadach (polityce) rachunkowości wewnętrznych regulacji odnośnie do jej przeprowadzania. Najlepszym sposobem sformalizowania zaleceń dotyczących inwentaryzacji jest wyrażenie ich w postaci instrukcji inwentaryzacyjnej, stanowiącej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament