Miesięczny harmonogram nie w każdym zawodzie
DOKUMENTY | Obowiązek zapoznania pracowników z rozkładem z tygodniowym wyprzedzeniem dotyczy wszystkich grup zawodowych. Jednak z przepisów szczególnych mogą wynikać odmienne zasady sporządzania grafików.
Łukasz Prasołek
- Czy zmiany dotyczące tworzenia harmonogramów czasu pracy wprowadzone ostatnio do kodeksu pracy obejmują inne grupy zawodowe? – pyta czytelnik.
Nie wszyscy pracodawcy muszą tworzyć harmonogramy na miesiąc. U kierowców w niektórych przypadkach można ich w ogóle nie tworzyć, a czasem wystarczy rozplanować zadania tylko na 2 tygodnie. Najgorzej jest w podmiocie leczniczym, gdyż zatrudnionym w systemie równoważnym powinno się ułożyć grafik na cały okres rozliczeniowy.
Krótki opis nowości
Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. mocą ustawy z 12 lipca tego roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (DzU z 2013 r., poz. 896) dotyczy modyfikacji w zakresie planowania czasu pracy. Przede wszystkim art. 129 § 3 k.p. wprowadza obowiązek tworzenia pracownikom rozkładów czasu pracy. Mogą mieć one formę pisemną lub elektroniczną i nie muszą obejmować całego okresu rozliczeniowego. Ustawodawca przewidział jednak, że trzeba je sporządzać na okresy nie krótsze niż miesięczne, a szef powinien przekazywać je pracownikom na co najmniej tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który sporządzono rozkład.
Jakie odstępstwa
Z kolei art. 129 § 4 k.p. przewiduje wyjątki od obowiązku tworzenia pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta