Różnice trzeba rozliczyć
ZASADY | W przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a ewidencyjnym należy jeszcze raz przeliczyć składniki majątku. Pozwoli to upewnić się, że nie nastąpiła pomyłka.
Rozliczenie stwierdzonych różnic inwentaryzacyjnych jest ostatnim etapem inwentaryzacji. W ramach tego etapu dokonuje się ustalenia, wyceny, wyjaśnienia i zaksięgowania skutków inwentaryzacji.
Ustalenie różnic polega na porównaniu stanu ewidencyjnego ze stanem faktycznym. Dokonują tego zazwyczaj pracownicy księgowości. W przypadku stwierdzenia różnic należy jeszcze raz przeliczyć składniki majątku, w których zidentyfikowano różnice, w celu upewnienia się, że nie nastąpiła pomyłka w liczeniu.
Niedobory i nadwyżki w momencie ich stwierdzenia należy zdjąć lub wprowadzić na stan w korespondencji z kontem „Rozliczenie niedoborów i nadwyżek".
Konieczne wyjaśnienia
W celu wyjaśnienia różnic inwentaryzacyjnych przeprowadza się postępowanie wyjaśniające. Polega ono na uzyskaniu pisemnych wyjaśnień od osób materialnie odpowiedzialnych za dane składniki majątku i zweryfikowaniu tych wyjaśnień.
Na tej podstawie sporządza się zestawienie różnic inwentaryzacyjnych, które powinno zawierać:
- określenie rodzaju,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta