Dyżur w wyznaczonym miejscu lub we własnym domu
OBOWIĄZKI | To szef decyduje, kiedy i gdzie podwładny ma oczekiwać na ewentualną konieczność wykonywania pracy. Nie może jednak naruszyć jego prawa do odpoczynku.
Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu przez zatrudnionego w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę poza normalnymi godzinami pracy, przy założeniu, że taka potrzeba może w ogóle nie nastąpić. Istotą dyżuru jest więc nie tyle świadczenie pracy, ile zapewnienie personelu do wykonania określonych zadań w razie takiej konieczności.
Przykład
Praca po godzinach
Zakład zrezygnował z usług firmy zapewniającej stróża nocnego pilnującego budynku firmy. Do czasu znalezienia kolejnej firmy świadczącej takie usługi, zleciła swoim pracownikom dyżury po godzinach pracy na terenie zakładu. Podczas ich pełnienia zatrudnieni pilnują budynku. W tej sytuacji nie jest to jednak dyżur w rozumieniu art. 1515 k.p., ale świadczenie konkretnej pracy na rzecz pracodawcy (dozorowanie budynku). Cały czas takiego stróżowania trzeba uznać za pracę w godzinach nadliczbowych i zrekompensować ją według reguł przypisanych do rozliczania nadgodzin.
Jakakolwiek praca podczas dyżuru staje się, co do zasady, pracą w godzinach nadliczbowych. Podkreślił to SN w uzasadnieniu wyroku z 31 stycznia 1978 r. (I PRN 147/77, PiZS 1979/ 4/73), wskazując, że godziny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta