Finansowa zapaść na „Łączce”
Brakuje pieniędzy na kolejne identyfikacje bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.
Mija właśnie rok od powołania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Tworzy ją dwudziestoosobowy zespół młodych naukowców. W bazie pracują jako wolontariusze. Dzięki ich wiedzy i determinacji udało się do tej pory zidentyfikować szczątki 16 przedstawicieli polskiego podziemia niepodległościowego, którzy zostali ekshumowani na warszawskiej „Łączce" (kwatera „Ł" na Wojskowych Powązkach w Warszawie). To ofiary komunistycznych represji zamordowani w więzieniu na Mokotowie w Warszawie w latach 1948–1956.
Teraz brak finansowania uniemożliwia dalsze identyfikacje. – Jeśli chcemy za kilka miesięcy podać kolejne nazwiska bohaterów, to już dziś musimy rozpocząć nowe badania. Niestety, od 20 sierpnia żadnych nowych badań nie prowadzimy – wyjaśnia „Rz" dr Andrzej Ossowski, lider zespołu PBGOT.
A oczekiwania opinii publicznej są ogromne, choćby dlatego, że za rok na „Łączce" ma się odbyć oficjalny, państwowy pogrzeb szczątków ofiar. Taką deklarację złożył niedawno prezydent RP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta