Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nowy szef wchodzi w buty starego

30 września 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Szczodra-Hajduk
Agnieszka Szczodra-Hajduk
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Szczodra-Hajduk

TRANSFER | Przejście zakładu pracy polega na przejęciu pracowników, zadań i majątku przez nowego pracodawcę. Choć zmienia się podmiot prowadzący działalność, to wstępuje on w stosunki pracy zawarte przez dotychczasową firmę.

Zgodnie z art. 231 k.p. w razie przejęcia zakładu pracy lub jego części nowy pracodawca staje się stroną istniejących stosunków pracy i jest nimi związany >patrz ramka. To automatyzm prawny, którego strony nie mogą wyłączyć ani zmodyfikować.

Przepis ten posługuje się pojęciem „przejścia zakładu pracy". Kodeks pracy nie definiuje ani „przejścia" ani „zakładu pracy" czy jego „części". Interpretacji tych pojęć trzeba dokonać, korzystając z orzecznictwa Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości.

Zakład pracy i jego część

Zgodnie z wyrokiem SN z 20 listopada 1996 r. (I PKN 21/96) częścią zakładu pracy jest pewna zorganizowana całość, na którą składają się określone elementy materialne i majątkowe, system organizacyjny i struktura zarządzania. Pozwalają one dalej wykonywać pracę przez zatrudnionych w niej pracowników.

Część zakładu pracy to placówka zatrudnienia pracowników, czyli zespół składników materialnych i niematerialnych (wyrok SN z 19 listopada 2005 r., II PK 391/04). Poszczególne składniki mienia dotychczasowego pracodawcy stają się częścią zakładu dopiero wtedy, gdy będą tworzyć zespół składników – zorganizowaną całość dającą możliwość dalszego wykonywania pracy przez zatrudnionych w niej pracowników. Składniki majątku będą stanowić zakład pracy, jeśli będą ze sobą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament