Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas pracy – normy i ewidencja

30 września 2013 | Vademecum kadry i płace

OBOWIĄZKI | 5-dniowy tydzień pracy nie oznacza, że zadania trzeba wykonywać każdego tygodnia przez równo 5 dni. Dniem wolnym wynikającym z tej zasady nie musi być zaś stały dzień tygodnia, np. sobota.

Marek Rotkiewicz

Czasem pracy są godziny i minuty, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu (art. 128 kodeksu pracy). Zatem jest to nie tylko czas efektywnego wykonywania pracy, ale wszelki – poza wyjątkami wynikającymi z przepisów (jak np. dyżur) – w trakcie którego pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy >patrz ramka.

Nie tylko przy taśmie

Do czasu pracy zalicza się m.in. następujące okresy niewykonywania pracy:

- czas przestoju – gdy pracownik był gotów do wykonywania pracy, a nie mógł jej podjąć z niezależnych od niego przeszkód (art. 81 k.p.),

- wielu przerw (np. tzw. śniadaniowej z art. 134 k.p., na karmienie piersią – art. 187 k.p.),

- czas szkolenia z zakresu bhp (art. 2373 k.p.).

Pracownika zatrudnia się w celu efektywnego świadczenia pracy. Czas pracy ma w tym zakresie m.in. znaczenie rozliczeniowe. Jednak obowiązek podwładnego nie sprowadza się tylko do przebywania w pewnym przedziale czasowym w miejscu określonym przez pracodawcę. Ma być wykorzystywany na faktyczną pracę, zgodnie z poleceniami przełożonych, zakresem obowiązków itp.

Jak wskazał SN w wyroku z 5 listopada 1998 r. (I PKN 421/98; OSNP 1999/24/785) jeśli pracownik zaśnie w czasie pracy, narusza swój obowiązek wykonywania pracy, co może uzasadniać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament