Gdy szofer nie jest zatrudniony na etacie
Do czasu pracy przedsiębiorców i zleceniobiorców realizujących przewozy wlicza się znacznie mniej czynności niż w przypadku pracowników. Pozwala im to znacznie elastyczniej rozłożyć sobie pracę.
Od 16 lipca 2013 r. ustawa o czasie pracy kierowców odnosi się nie tylko do kierowców będących pracownikami, ale również zawiera regulacje dotyczące czasu pracy:
- przedsiębiorców,
- osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę na podstawie stosunku pracy (kierowcy związani umowami cywilnoprawnymi),
którzy samodzielnie wykonują przewozy drogowe (transport drogowy oraz przewozy na potrzeby własne w rozumieniu przepisów ustawy o transporcie drogowym).
Biznes lub kontrakt cywilny
Zgodnie z wyjaśnieniami resortu transportu (www.transport.gov.pl) przepisami o czasie pracy objęte są – poza pracownikami i kierowcami wykonującymi przewozy regularne na trasach do 50 km – trzy grupy kierowców:
- przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą, dla której wymagane jest posiadanie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu uprawniającego do wykonywania przewozów drogowych, kierujący osobiście pojazdem – sami prowadzą ewidencję swojego czasu pracy,
- przedsiębiorcy–kierowcy świadczący osobiście usługi kierowania pojazdem na rzecz podmiotów posiadających licencję wspólnotową lub inny dokument potwierdzający uprawnienia do wykonywania przewozów drogowych – ewidencję ich czasu pracy prowadzi podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz,
- kierowcy niebędący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta