Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki system, taki rozkład

30 września 2013 | Vademecum kadry i płace

NOWELIZACJA | Błędem jest zbyt szczegółowe regulowanie kwestii dotyczących czasu pracy w umowie. Aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany w tym zakresie, konieczne jest wówczas porozumienie z pracownikiem lub wypowiedzenie zmieniające.

Podstawowe znaczenie dla organizacji pracy ma dobór systemów, rozkładów i okresów rozliczeniowych czasu pracy w taki sposób, który odpowiada specyfice pracy danej firmy, działu czy poszczególnych osób. System czasu pracy może dawać możliwości stosowania określonych wydłużeń i skróceń dobowych godzin pracy bez „wchodzenia" w nadgodziny (systemy równoważne) lub wyłączać możliwość jakichkolwiek zmian w tym zakresie (system podstawowy) albo wręcz pozwalać na rezygnację z typowego rozliczania czasu na rzecz skupienia się na realizacji konkretnej pracy – zadań (zadaniowy czas pracy).

Jednak samo wprowadzenie nawet bardzo „plastycznego" systemu czasu pracy zwykle niewiele pomaga, jeśli wewnętrzne regulacje określają rozkłady czasu pracy dla pracowników w sposób niedostosowany do danego systemu.

Przykład

Niekorzystna treść

W regulaminie pracy jest zapis, że praca odbywa się od poniedziałku do piątku, a wszystkie soboty są wolne z racji przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (bez wskazania na jakąkolwiek inną możliwość). W tej sytuacji pracodawca nie może, co do zasady, wyznaczać pracy w soboty w „zwykłych" sytuacjach. Nie skorzysta zatem w pełni  z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Decydujące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament