Upoważnienie do działań nie zawsze na piśmie
Aby czynności w imieniu pracodawcy mógł wykonywać jego pracownik, powinien mieć do tego umocowanie. Uznaje się, że jeśli takie zadania wchodzą w zakres obowiązków służbowych wykonywanych na danym stanowisku, to zatrudnienie na nim jest równoznaczne z udzieleniem stałego pełnomocnictwa.
To, kiedy zatrudniony działa z upoważnienia pracodawcy, zależy od rodzaju pracy oraz zajmowanego przez niego stanowiska w strukturze organizacyjnej zakładu. Co do zasady, zatrudnieni w sektorze usług świadczą je na rzecz klientów, kontrahentów pracodawcy w jego imieniu. Dzieje się tak choćby w branży usług bankowych czy ubezpieczeniowych, gdzie pracownicy instytucji finansowych zawierają różnego rodzaju dyspozycje o finansowym charakterze. Aby taka czynność była skuteczna, podwładny musi dysponować stosownym pełnomocnictwem upoważniającym go do działania w imieniu pracodawcy.
Reprezentant na zewnątrz
Należy jednak pamiętać o art. 97 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim osobę czynną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta