Dobrany system czasu pracy to podstawa efektywnego planowania
ROZLICZENIA | Najbardziej popularny wciąż jest podstawowy system czasu pracy. Usilne się jego trzymanie może jednak narażać pracodawcę na niepotrzebne opłacanie pracy nadliczbowej.
Podstawowy – prosty, ale sztywny
Istotą podstawowego systemu czasu pracy jest to, że praca wykonywana jest przez 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień (wymiary godzinowe odnoszą się oczywiście do pełnego wymiaru czasu pracy) w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. O ile przeciętne tygodniowe normy odnoszą się również do innych systemów, o tyle stała dobowa norma czasu pracy jest charakterystyczna dla systemu podstawowego.
Przykład
Sztywna dniówka
Zlecanie pracy powyżej 8 godzin na dobę w systemie podstawowym jest zawsze zlecaniem pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast ułożenie planu pracy z krótszą pracą niż 8 godzin powoduje konieczność zapłaty i tak za cały, 8-godzinny, dzień pracy (pomijając kwestie oddawania czasu wolnego za nadgodziny). To właśnie różnica między systemem podstawowym a równoważnym, gdzie można stosować pewne wydłużenia i skrócenia dobowego czasu pracy bez „wchodzenia" w godziny nadliczbowe.
Tygodniowa norma czasu pracy nie ma charakteru sztywnego, co związane jest ściśle z zasadą przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem również podstawowy system czasu pracy przewiduje możliwość nieco plastycznego podejścia do organizacji pracy zatrudnionych osób i dostosowania długości pracy w tygodniu do potrzeb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta