Mała firma w banku
Większość spółek z sektora MSP dobrze radzi sobie z obecną sytuacją gospodarczą. Koncentrują się na jakości świadczonych usług oraz inwestują w modernizację majątku, korzystając z usług i produktów oferowanych przez instytucje finansowe.
Agnieszka Wiklik
Przy kredycie inwestycyjnym współpraca z bankiem może trwać od kilku do kilkunastu lat. Wybierając bank, warto kierować się więc nie tylko ceną kredytu. Co możemy sfinansować kredytem inwestycyjnym? Z pewnością środki trwałe, czyli maszyny, urządzenia, linie technologiczne, środki transportu, ale też zakup, budowę i rozbudowę obiektów związanych z działalnością gospodarczą. Finansowanie bankowe możemy też przeznaczyć na restrukturyzację, czyli przebudowę struktury gospodarczej przedsiębiorstwa, a także inwestycje niematerialne, jak np. zakup udziałów, akcji. Kredyt może być także wzięty na sfinansowanie inwestycji związanej z budynkiem przeznaczonym na wynajem.
Każdy bank ma własne kryteria oceny firmy przy udzieleniu kredytu. Zwykle najistotniejszym jest zdolność kredytowa – czyli możliwości spłaty zobowiązania przez dłużnika. Bank ocenia ją przede wszystkim poprzez pryzmat stanu finansowego przedsiębiorstwa. W tym celu badane są dokumenty finansowe, wśród których na pierwszych miejscach wymienić należy bilans i rachunek wyników. Zwykle ocenie podlegają dwa lub trzy ostatnie lata funkcjonowania firmy. Z dokumentów powinna wynikać stabilność finansowa. Eksperci podkreślają, że łatwiej będzie ją udowodnić podmiotowi, który ma może mniejsze zyski, ale są one stabilne w całym badanym okresie. Gorzej jeżeli jego działalność jest sezonowa lub zależna od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta