Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmienić miejscowy plan

30 września 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska
Wzór wniosku w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE | Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gospodarczą zabronioną na konkretnym terenie przez miejscowy plan, zawsze może zwrócić się do władz gminy o jego zmianę.

Do niedawna brakowało miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. To się jednak już zmieniło w wielu miastach i gminach, niektóre mają ich wręcz w nadmiarze. Tak jest np. w Gdańsku. Tam, gdzie obowiązują, nie wolno budować wbrew ich zapisom. Mają one bowiem charakter przepisów prawa miejscowego. Łatwo więc popełnić samowolę budowlaną.

Zawsze jednak przedsiębiorca może spróbować wpłynąć na władze gminy, by te zmieniły plan i wprowadziły korzystne dla niego zapisy.

Kiedy projekt planu jest już gotowy, zawsze jest wykładany w siedzibie gminy do publicznego wglądu

Do kogo z wnioskiem

Tryb zmiany planu jest taki sam jak przy jego uchwaleniu. Mówi o tym art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wniosek w tej sprawie składa się do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Ważne jest, by wniosek zawierał dobre uzasadnienie, dlaczego przedsiębiorca chce zmian i jakie korzyści mieszkańcom gminy przyniesie jego inwestycja, (np. będą nowe miejsca pracy, wpływy do kasy gminnej z podatku od nieruchomości, zaspokojenie potrzeb okolicznej ludności na usługi, których brakuje w okolicy etc.).

Uwaga! Wniosek nie jest wnioskiem w indywidualnej sprawie, o którym mówi kodeks postępowania administracyjnego. Ma on charakter jedynie postulatywny.

Wójt może więc wniosek uwzględnić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament