Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Późny powrót z wyjazdu służbowego

30 września 2013 | Vademecum kadry i płace

Delegacja nie powinna naruszać prawa do 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Jeśli tak się dzieje, pracownikowi należy się stosowna rekompensata.

Zwykle nie ma problemu z ustaleniem godzin odpoczynku, z którego skorzystał pracownik. Sprawa się komplikuje, gdy późno wraca on z podróży służbowej. Czy w tej sytuacji pracodawca musi wyrazić zgodę na późniejsze stawienie się tej osoby w zakładzie tak, żeby miała zapewnione 11 godzin wolnego?

Wątpliwość bierze się z tego, że czasu przejazdu w delegacji, podczas którego pracownik nie wykonuje pracy, nie wlicza mu się do czasu pracy. Jednak nie oznacza to, że podróż służbowa w żaden sposób nie wpływa na kwestie powiązane z czasem pracy. W każdej dobie pracowniczej – czyli 24 kolejnych godzinach liczonych od rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym rozkładem – podwładny powinien mieć zapewnione co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

W uzasadnieniu wyroku z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76) Sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament