Harmonogram nie dla każdego
PLANOWANIE | Grafik nie musi obejmować całego okresu rozliczeniowego, ale trzeba go ustalać na co najmniej miesiąc. Można go zmienić wyłącznie w okolicznościach wskazanych w przepisach powszechnych lub zakładowych.
Rozkład czasu pracy występuje w dwóch znaczeniach:
- jako stosowane w firmie rozwiązania dotyczące czasu pracy – w tym znaczeniu wyznacza pracodawcy granice, w których może się poruszać, wyznaczając poszczególnym osobom godziny i dni pracy,
- jako zindywidualizowane godziny i dni pracy poszczególnych zatrudnionych (harmonogramy czasu pracy) ustalane na podstawie rozkładu ogólnego (wskazanego w pierwszym punkcie).
Przez harmonogramy rozumie się zwykle zindywidualizowane rozkłady czasu pracy, tworzone na określone przedziały czasu.
Harmonogramy niezbędne są wszędzie tam, gdzie występuje zmienność godzin pracy, w szczególności przy jednoczesnej zmienności liczby godzin pracy w poszczególnych dniach i różnych dniach pracy. Nie można się bez niego obejść, gdy z regulaminu pracy wynika np., że:
1.
Praca w zakładzie pracy odbywa się między 6 a 18.
2.
Dniami pracy są wszystkie dni tygodnia.
3.
Pracownicy otrzymują indywidualne harmonogramy pracy określające ich dni i godziny pracy w zakresie przedziałów wskazanych w ust. 1 i 2. Harmonogramy są ustalane zgodnie z § ... niniejszego regulaminu.
Na miesiąc lub dłużej
Po ostatniej zmianie przepisów wyjaśniony został problem minimalnych okresów, na które trzeba tworzyć harmonogramy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta