Rekompensowanie pracy w nadgodzinach
Pracę nadliczbową najtaniej i najlepiej oddać pracownikowi w postaci czasu wolnego. Świadczenia pieniężne, które mu wówczas przysługują, zależą od tego, czy złożył wniosek o to wolne i jaka była jego treść.
Przepisy przewidują dwie formy rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych – w postaci dodatkowego wynagrodzenia albo czasu wolnego.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100 proc. pensji – za nadgodziny przypadające:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50 proc. pensji – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
Czasu wolnego za nadgodziny udziela się na wniosek lub bez wniosku pracownika.
Na wniosek...
W tym pierwszym przypadku zatrudniony musi złożyć podanie na piśmie, a czasu wolnego udziela mu się w proporcji 1 : 1, czyli za każdą godzinę przepracowaną ponad obowiązujące go normy czasu pracy odbiera godzinę wolnego.
Ważne! Czasu wolnego udziela się „w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych", a więc za pracę, która miała już miejsce. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta