Jak działa europejska spółka akcyjna
FORMY DZIAŁANOŚCI | Prawo wspólnotowe dąży do harmonizacji przepisów prawnych umożliwiających transgraniczne zrzeszanie się europejskich przedsiębiorców. Dzięki temu wzrasta ich konkurencyjność.
Marek Barowicz
Postępująca integracja europejska jest zjawiskiem wielowymiarowym, wpisującym się w ogólnoświatowy trend globalizacyjny. Globalizacja jest szczególnie wyraźna na poziomie ekonomicznym. Przejawia się w tworzeniu ponadnarodowych struktur gospodarczych. Na tle tego zjawiska Unia Europejska stanowi prawo będące płaszczyzną współpracy gospodarczej między przedsiębiorcami w wymiarze międzypaństwowym. Prawo wspólnotowe dąży do harmonizacji przepisów prawnych, umożliwiających transgraniczne zrzeszanie się europejskich przedsiębiorców, dzięki czemu mogą oni być konkurencyjni w globalnej sieci gospodarczych powiązań. Transponowanie przepisów unijnych do prawa polskiego ma kluczowe znaczenie dla polskich przedsiębiorstw.
Jedną z takich ponadnarodowych struktur gospodarczych jest europejska spółka akcyjna (w skrócie: ESA). Konstrukcja europejskiej spółki akcyjnej realizuje ideę wspólnego rynku poprzez znoszenie barier administracyjnych, utrudniających funkcjonowanie przedsiębiorców w skali europejskiej. Zapewnia także wyższą elastyczność prowadzenia działalności gospodarczej.
Powołanie na kilka sposobów
ESA została określona przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (DzU L 294 z 10 listopada 2001 r., s. 1 ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta