Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy prawo krajowe, a kiedy wspólnotowe

30 września 2013 | Ekspert księgowy
Zalety i wady prowadzenia działalności w formie ESA
źródło: Rzeczpospolita
Zalety i wady prowadzenia działalności w formie ESA
Charakterystyka ESA – podsumowanie
źródło: Rzeczpospolita
Charakterystyka ESA – podsumowanie

CIT | Kwestia opodatkowania ESA dotyczy 3 aspektów jej funkcjonowania: założenia, bieżącej działalności i przeniesienia siedziby statutowej do innego państwa członkowskiego.

Marek Barowicz

Zgodnie z art. 61 rozporządzenia 2157/2001, w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych ESA podlega przepisom, które stosuje się do spółek akcyjnych według prawa państwa członkowskiego. Według polskich przepisów zarząd spółki akcyjnej jest organem właściwym do sporządzenia sprawozdań finansowych (art. 393 pkt 1 k.s.h.), które podlegają kontroli rady nadzorczej (art. 382 § 3 k.s.h.). Rada nadzorcza składa walnemu zgromadzeniu coroczne pisemne sprawozdanie z wyników takiej oceny. W systemie monistycznym (polegającym na powierzeniu wszystkich kompetencji, a więc prowadzenia spraw spółki, reprezentowania jej i kontroli radzie administracyjnej) do kompetencji rady administrującej należy przyjęcie sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy w celu przedstawienia go zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu do rozpatrzenia i zatwierdzenia (art. 31 ust. 1 pkt 5 ustawy z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej). Walne zgromadzenie rozpatruje i następ- nie zatwierdza sprawozdanie finansowe (art. 393 pkt 1 k.s.h.). W zakresie trybu przeprowadzenia i badania oraz ogłaszania sprawozdań finansowych znajdą zastosowanie przepisy art. 45–54 oraz art. 64–70 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), a w przypadku sprawozdań skonsolidowanych – art. 55–63d tej ustawy.

Kwestię księgowego ujęcia ESA powstałej w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament