Zadania w niedziele i święta dodatkowo płatne
Ustalenie godzin granicznych niedzieli i święta innych niż kodeksowe pozwoli zaoszczędzić na dodatkowych kosztach opłacania pracy, np. wcześnie rano w poniedziałek kalendarzowy albo w dzień przypadający po święcie.
Za pracę w niedzielę lub święto uważa się tę wykonywaną między godz. 6 tego dnia a 6 w dniu następnym. W zakładzie może jednak obowiązywać inna pora, określona w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy bądź w drodze informacji przekazanej pracownikom w sposób przyjęty w firmie.
Przykład
Niedzielne godziny
Kierowca w poniedziałek rano jedzie z szefem w podróż służbową. Wyjeżdżają o 5, wracają o 16. W zakładzie pracy godziny graniczne tworzące niedzielę, ustalone zgodnie z przepisami k.p., nie zostały zmienione. Kierowca przepracował godzinę jeszcze w niedzielę (5–6). Za ten czas należy mu się rekompensata w formie przypisanej do pracy w niedzielę.
Korzystna zmiana
Warto pomyśleć o ustaleniu godzin granicznych niedzieli i święta innych niż kodeksowe. Dotyczy to nie tylko tych firm, w których praca świadczona jest w te dni, ale także – a może przede wszystkim – tych, w których w te dni się nie pracuje. Stosunkowo często zdarza się bowiem, że zachodzi konieczność wykonywania pracy wcześnie rano w poniedziałek kalendarzowy albo w dzień przypadający po święcie. Wiele w zakresie skutków dla pracodawcy w tej sytuacji nie zmieni się, jeśli w regulaminie pracy jest np. taki zapis: „Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godz. 0.00 a 24.00 tego dnia".
Co ważne, pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta