Nocna zmiana droższa od dziennej
ZATRUDNIANIE | Dostosowując porę nocną do funkcjonowania zakładu, pracodawca oszczędzi na dodatkach do pensji. Zmiana w tym zakresie nie stanowi modyfikacji warunków zatrudnienia.
Pora nocna obejmuje 8 kolejnych godzin przypadających między 21 a 7. Te konkretne 8 godzin należy wskazać w:
- układzie zbiorowym pracy,
- regulaminie pracy,
- pisemnej informacji przekazywanej każdemu pracownikowi przez pracodawcę – jeśli zakład nie jest objęty postanowieniami układu zbiorowego pracy i nie ma obowiązku wydawać regulaminu pracy.
Przykład
Odpowiednio do potrzeb
Pan Tomasz jest właścicielem sklepu, który jest czynny od 8 do 22. Ostatni pracownicy kończą pracę o 22.30. W tej sytuacji pan Tomasz może określić porę nocną na przedział czasowy od 23 do 7. Tym samym nie będą go na co dzień dotyczyły przepisy związane z zatrudnianiem w porze nocnej (np. dodatek do wynagrodzenia czy zakazy zatrudniania w porze nocnej określonych grup pracowników).
Określając porę nocną w regulaminie pracy nie można wykraczać poza godziny wskazane w art. 1517 k.p. (czyli od 21 do 7), np. wskazując, że będzie to kolejnych 8 godzin od 24 do 8. Nie ma znaczenia to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta