Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nocna zmiana droższa od dziennej

30 września 2013 | Vademecum kadry i płace

ZATRUDNIANIE | Dostosowując porę nocną do funkcjonowania zakładu, pracodawca oszczędzi na dodatkach do pensji. Zmiana w tym zakresie nie stanowi modyfikacji warunków zatrudnienia.

Pora nocna obejmuje 8 kolejnych godzin przypadających między 21 a 7. Te konkretne 8 godzin należy wskazać w:

- układzie zbiorowym pracy,

- regulaminie pracy,

- pisemnej informacji przekazywanej każdemu pracownikowi przez pracodawcę – jeśli zakład nie jest objęty postanowieniami układu zbiorowego pracy i nie ma obowiązku wydawać regulaminu pracy.

Przykład

Odpowiednio do potrzeb

Pan Tomasz jest właścicielem sklepu, który jest czynny od 8 do 22. Ostatni pracownicy kończą pracę o 22.30. W tej sytuacji pan Tomasz może określić porę nocną na przedział czasowy od 23 do 7. Tym samym nie będą go na co dzień dotyczyły przepisy związane z zatrudnianiem w porze nocnej (np. dodatek do wynagrodzenia czy zakazy zatrudniania w porze nocnej określonych grup pracowników).

Określając porę nocną w regulaminie pracy nie można wykraczać poza godziny wskazane w art. 1517 k.p. (czyli od 21 do 7), np. wskazując, że będzie to kolejnych 8 godzin od 24 do 8. Nie ma znaczenia to, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament