Racjonalny ustawodawca nie czyha na podatników
Przychód należny nie powstaje przed datą, w której roszczenie o zapłatę należności za sprzedane udziały staje się wymagalne.
W grudniu 2009 r. podatnik zawarł umowę sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Z umowy sprzedaży wynikało, że należność miała zostać zapłacona do 30 kwietnia 2010 r. Sprzedający otrzymał ją jednak dopiero 30 lipca 2010 r. W tych okolicznościach postanowił się upewnić kiedy powstanie przychód z tytułu sprzedaży udziałów. Sam uważał, że stało się to 30 kwietnia 2010 r., czyli w dacie, w której należność za sprzedane udziały stała się wymagalna w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.
Fiskus był innego zdania. Stwierdził, że zawarcie umowy sprzedaży wywołuje stosunek obligacyjny uprawniający wierzyciela do żądania świadczenia od dłużnika. Zdaniem organu, określając moment podatkowy, w którym podatnik uzyskał przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o., należy kierować się literalnym brzmieniem art. 11 ust. 1 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT. Po ich analizie uznał, że datą, w której po stronie zbywcy udziałów powstał przychód, jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa ich własności na nabywcę (data zawarcia umowy sprzedaży), bez względu na to, kiedy nastąpiła płatność wynikająca z tej umowy. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta