Przed e-fakturą nie ma odwrotu
Technologie | Polskie przedsiębiorstwa będą odchodzić od papierowych dokumentów na rzecz elektronicznych.
dariusz wolak
Coraz częściej Polacy, namawiani do tego przez dostawców usług, głównie mediów (prądu, Internetu itp.), rezygnują z otrzymywania papierowych faktur. Wybierają elektroniczne, które trafiają do ich skrzynek mailowych. Tak jest wygodniej (cyfrowy dokument nie zginie w domowym bałaganie, chyba że zostanie skasowany) i łatwiej. Do popularyzacji elektronicznych dokumentów przyczynia się też fakt, że coraz więcej z nas reguluje rachunki przez Internet. Przenosząc (kopiując) numer konta usługodawcy z e-faktury, inaczej niż w przypadku papierowego dokumentu, trudno o pomyłkę.
Mimo ewidentnych korzyści płynących z korzystania z e-faktur wdrażanie systemu fakturowania elektronicznego w Polsce przebiega powoli, zdecydowanie wolniej nie tylko niż w krajach zachodnich, ale wolniej nawet niż w Rosji czy Rumunii. Wciąż bowiem aż 77 proc. naszych obywateli, jak wynika z badania „Płatności masowe" ARC Rynek i Opinia, nie jest zainteresowanych otrzymywaniem rachunków w formie elektronicznej.
Równie oporne pod tym względem są przedsiębiorstwa, mimo że już od 2005 r., czyli rok po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, mogą wystawiać faktury w formie papierowej lub elektronicznej. Co więcej, od początku 2013 roku nie ma już obowiązku wyrażenia przez odbiorcę formalnej zgody na przesyłanie faktur w formie elektronicznej. Wystarczy zgoda ustna lub domniemana, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta