Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niespójna gospodarka majątkiem trwałym

30 września 2013 | Ekspert księgowy

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA | Wpływy ze sprzedaży środków trwałych w samorządach zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych. Ich nieumorzoną wartość odnosi się na zmniejszenie funduszu jednostki. To narusza zasadę współmierności.

Wojciech Rup

Ewidencja gospodarki majątkiem trwałym w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych – pomimo wprowadzania wielu zmian – w dalszym ciągu charakteryzuje się niekonsekwencją i wewnętrznymi sprzecznościami. Nie przezwyciężono obowiązującej wcześniej reguły wyłączenia z rachunku zysków i strat kosztów gospodarki majątkiem trwałym.

Według planu kont (załącznik nr 3 do rozporządzenia MF z 5 lipca 2010 r.) wpływy ze sprzedaży środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych. Natomiast nieumorzoną wartość tych sprzedanych składników majątku trwałego odnosi się na zmniejszenie funduszu jednostki z pominięciem rachunku zysków i strat. Te księgowania przyjęte w planie kont na- ruszają podstawową zasadę rachun- kowości, jaką jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9652

Wydanie: 9652

Spis treści
Zamów abonament